Sport to zdrowie, tego nikomu nie trzeba przypominać, wiele osób rezygnuje z ćwiczeń, ponieważ uważa, że jest bardzo męczące bądź po prostu im się nie chce. Warto jednak chociaż jeździć na rowerze, czy to zwykłym, czy też treningowym, by w prosty sposób zadbać o formę.
Poprawa wydolności – wydolność jest potrzebna nie tylko sportowcom, ale także normalnym ludziom by mogli utrzymać normalną jakość życia na starość. Jeżeli chcemy by nasza wydolność była na odpowiednim poziomie, warto zacząć regularnie jeździć na rowerze.
Ograniczenie ryzyka chorób układu krążenia – Osoby, które nawet amatorsko uprawiają sport, czyli jeżdżą rekreacyjnie, zwiększają objętość wyrzutową serca oraz jego pojemność minutowa, jak się okazuje, ma to pozytywny wpływ na profilaktykę chorób układu krążenia, obniża ryzyko zachorowania na miażdżycę, zawały oraz udary.
Wzmocnienie mięśni – jazda rowerem poprawia wytrzymałość, moc oraz szybkość mięśni kończyn dolnych, pośladków, a nawet mięśni pleców, przedramion, a nawet brzucha. Dodatkowo jazda na rowerze jest bardzo zdrową formą ruchu, sprzęt idealnie sprawdza się w rehabilitacji kończyn dolnych, przy problemach ze stawami kolanowymi.
Redukcja wagi – jazda na rowerze w połączeniu z odpowiednią dietą może przyczyniać się do zrzucenia zbędnych kilogramów. Jednostajna średnio intensywna jazda ze stałą prędkością jest niczym innym jak trening aerobowy (tlenowy).
Dobre samopoczucie psychiczne – jazda na rowerze jak każdy wysiłek psychiczny sprawia, że poprawia się nasz stan psychiczny. Wszystko to za sprawą endorfin, hormonów wywołujących w nas euforie oraz zadowolenie, które towarzyszy każdej aktywności fizycznej. Wyjście z domu, zmiana otoczenia, dotlenienie się, kontakt z przyrodą – ma bardzo pozytywny wpływ na nasze samopoczucie.