You are here: Home » Ciekawostki » Sprytne sposoby na oświetlenie garażu

Sprytne sposoby na oświetlenie garażu

Prawidłowe oświetlenie garażu zależy w dużej mierze od tego, czy traktujemy go jedynie jako miejsce do bezpiecznego przechowywania naszego samochodu, roweru, czy też mamy zamiar urządzić w nim warsztat,ę. Mając to wszystko na uwadze w tym artykule powiem pokrótce, jak zapewnić sobie odpowiednie dawki światła w każdym z tych przypadków.

Garaż to budynek, w którym rzadko kiedy decydujemy się na dużą ilość okien, a w budynkach tego typu budowanych szeregowo okien nie ma wcale. Jeżeli one już są zamontowane to najczęściej na nich mocuje się szczelne i antywłamaniowe zasłony w formie zewnętrznych rolet. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie luksferów w miejsce zwykłych szyb. Zapewniają one dopływ naturalnego światła i uniemożliwiają dostrzeżenie z zewnątrz tego, co jest przechowywane w garażu. W niewielkie okienka umieszczone na dużej wysokości wyposażone są też uchylne bramy garażowe. Te rozwiązania nie wystarczą, by pewnie poruszać się po tym pomieszczeniu po zapadnięciu zmroku.

W takim razie na jaki typ oświetlenia powinniśmy się zdecydować?

Oświetlenie LED

Tak więc jeśli nasz garaż wykorzystujemy w celu, przechowywania samochodu, roweru, czy innego sprzętu sportowego to duża ilość oświetlenia nie będzie nam potrzebna. W tym przypadku przyda się rozświetlająca ciemność lampa LED z rozproszonym światłem, która włącza się za pomocą czujnika ruchu. O jej obecności przekonają się zwłaszcza ci, którzy po powrocie do domu w późnych godzinach nocnych bez wystarczającego oświetlenia mają za zadanie wypakować reklamówki pełne sprawunków. Czujnik ruchu umożliwi poruszanie się po garażu bez konieczności szukania w ciemności włącznika i wyłącznika oświetlenia. Jest to szczególnie przydatne zwłaszcza w takim miejscu, które nie służy tylko i wyłącznie za garaż, ale i warsztat majsterkowicza.

Źródło: www.klusdesign.pl

Oświetlenie jarzeniowe

Inaczej sprawa się ma jeżeli w naszym garażu chcemy zorganizować także warsztat. Takie rozwiązanie będzie się wiązało z całkowitą reorganizacją systemu oświetlenia. By prowadzić nierzadko precyzyjne prace w drewnie czy metalu, konieczne będzie wyraźne oświetlenie tych elementów, które poddajemy obróbce. Warto wtedy, aby garaż był oświetlony w kilku miejscach, abyśmy mogli korzystać ze światła wszędzie tam, gdzie akurat się znajdujemy, czy będzie to przy stole warsztatowym wyposażonym w podstawowe elektronarzędzia, czy miejsce, w którym przechowujemy warsztatowe skarby: śruby, gwoździe, nakrętki, nakładki i uszczelki. W garażach często spotykamy oświetlenie jarzeniowe, gdyż lepiej niż żarówkowe oddaje rzeczywiste barwy i sprawniej niż lampy LED rozprasza światło, nie kierując go w wąskie snopy. Aby działało natychmiast po włączeniu i nie drażniło nas migotaniem, warto wyposażyć je w elektroniczny zapłonnik.

Lampa do kanału

Zupełnie osobnym oświetleniem typowo garażowym będzie lampa do kanału, o ile nim dysponujemy. Gdy dodatkowo chcemy dokonać drobnych napraw nie tylko pod karoserią, ale także pod maską, niezbędne okaże się przenośne źródło wyrazistego światła, może takim być lampa halogenowa w mocnej oprawie na wysięgniku. Osadzenie źródeł światła w solidnych oprawach jest w przypadku garażu połączonego z warsztatem niezwykle ważne, bo uniemożliwi nam to uszkodzenie lampy w przypadku jej potrącenia, o co łatwo w pomieszczeniach zajętych w większości przez zaparkowany samochód i zgromadzone na ścianach i pod nimi narzędzia pracy warsztatowe czy ogrodowe.