You are here: Home » Ciekawostki » Jaką rozgrzewkę wykonywać przed jazdą na rowerze?

Jaką rozgrzewkę wykonywać przed jazdą na rowerze?

Rozgrzewka przed jazdą na rowerze zwykłym, czy też treningowym to połowa sukcesu. Odpowiednia rozgrzewka pozwoli na to, by mięśnie przyjęły większe obciążenie. Jeżeli jeździmy na rowerze rekreacyjnie, to zestaw ćwiczeń rozciągających i rozgrzewających stawy powinien być krótki.

Rozgrzewka to specjalnie dobrane ćwiczenia, które mają za zadanie mobilizować czynności fizjologiczne ustroju przed wysiłkiem fizyczny. Kiedy wstajemy z łóżka, czy sprzed telewizora mięśnie są w stanie bezwładności i właśnie przez to nie możemy wykonywać szybkich i sprawnych ruchów. Dlatego tak ważnym elementem jest wykonanie rozgrzewki przed wysiłkiem, to jaką rozgrzewkę będziemy wykonywać, zależy od wykonywanego treningu. Ciężki trening powinien wiązać się z dłuższą rozgrzewką.

Można więc uznać, że wolniejsze tempo jazdy na rowerze jest rozgrzewką samą w sobie, taka rozgrzewka pozwoli nam na, rozciągniecie tych samych mięśni, które będziemy za chwilę używać podczas większego wysiłku.

Jaką rozgrzewkę możemy wykonać przed ćwiczeniami na rowerku treningowym?

Rozgrzewka na leżąco

Krok 1 Jedno z ćwiczeń rozciągających to pedałowanie na miękkim obciążeniu z wysoka kadencją – to ćwiczenie możemy wykonywać przez około 5 minut.

Krok 2 następnie zmieniamy podłoże na twarde, to ćwiczenie pobudzi siły oraz układ krążenia i oddech – wykonujemy je przez 1 minutę, lecz z mniejszą kadencją przy wyższym pulsie.

Krok 3 Teraz czas na krótki odpoczynek, kładziemy się na miękkim podłożu.

ćwiczenia

źródło: pixabay.com

Sprintem po rozgrzane mięśnie

Kolejne ćwiczenie, które może nam pomóc w rozgrzaniu się to sprint. Wykonywany w dwóch krótkich partiach, to ćwiczenie ma na celu pobudzić szybkość. Pomiędzy tymi dwoma seriami powinniśmy wykonywać przerwę w postaci krótkiego pedałowania. Po wykonaniu dwóch sprintów czas na 5 minut lekkiego pedałowania takiego jak na początku rozgrzewki.

Takie ćwiczenia pozwolą ci na przygotowanie się do ćwiczeń zarówno na rowerze treningowym, jak i do ćwiczeń na zwykłym rowerze.