You are here: Home » Ciekawostki » Kontuzje na rowerze – jak im zapobiec?

Kontuzje na rowerze – jak im zapobiec?

Każdy z nas, kto jeździ na rowerze, zgodzi się ze mną w 100 %, że jazda na rowerze to czysta przyjemność i samo zdrowie. Musimy pamiętać tylko i wyłącznie, aby podchodzić do niej z wielkim rozsądkiem. Dlaczego? Dlatego, ponieważ jazda na rowerze, może spowodować u nas kontuzje. Sprawdź, jak zapobiec kontuzjom rowerowym i jak  do nich dochodzi?

Jak uniknąć kontuzji na rowerze?

Aby zapobiec rowerowym kontuzjom powinniśmy poważnie podejść do tego sportu. To znaczy? Powinniśmy stosować się do przepisów ruchu drogowego, dbać o sprzęt rowerowy, a przede wszystkim dostosować swoje umiejętności do prędkości poruszania się oraz ukształtowania terenu.

#Ochraniacze do jazdy rowerowej
Tak więc, tak jak można było przypuszczać kontuzje rowerowe najczęściej spowodowane są przez upadki. W konsekwencji może dojść do otarć, skręceń, a także złamań. Na takie urazy związane z upadkiem z roweru najbardziej narażona jest głowa, barki i ręce. Dlatego też w celu zabezpieczenia się przed kontuzjami, warto jest zadbać o zakup dobrego kasku ochronnego, nakolanników i nałokietników, jak również bardzo dobrych rękawiczek.
#Rozgrzewka to podstawa
Po pierwsze absolutnie nie możemy zapomnieć o rozgrzewce. Otóż tak samo, jak w każdym innym sporcie 5 – 10 minutowa rozgrzewka może pomóc nam uchronić się przed wieloma kontuzjami na rowerze. Również rozciąganie się i to nie tylko po zakończeniu, ale również przed nim jest dla nas bardzo ważne. Nie należy też narzucać morderczego tempa jazdy na rowerze.

Źródło: pixabay.com

#Regeneracja
Rozkręcajmy się powoli! Regeneracja również jest dla nas bardzo ważna, gdyż nasze mięśnie muszą mieć czas na zregenerowanie się. Jest tak, ponieważ w innym wypadku są one bardziej narażone na kontuzje.
#Sprawny rower
Zadbajmy też o sprawność naszego roweru, by nie zawiódł nas w trakcie trwania jazdy. Poza tym pamiętajmy o tym, aby też wzmacniać nasze mięśnie przez ćwiczenia na siłowni.
Jazda na rowerze ma wiele zalet, dzięki niej poprawiamy swoją kondycję i zdrowie. Najważniejsze jest jednak to, aby taka aktywność fizyczna dawała nam przyjemność. Dlatego wszystkie usterki naprawiajmy na bieżąco, jadąc po ulicy stosujmy się do zasad ruchu i pamiętajmy o zachowaniu ostrożności. Odpowiednie przygotowanie fizyczne oraz ochraniacze (tj. kask) uchronią nas przed urazami i kontuzjami.