You are here: Home » Ciekawostki » Co wybrać przy bólu kolana – stabilizator czy ściągacz?

Co wybrać przy bólu kolana – stabilizator czy ściągacz?

Prześladuje Cię ból kolana? W większości przypadków powrót do formy możliwy jest, dzięki zastosowaniu odpowiedniego stabilizatora lub ściągacza. Stabilizator na kolano czy ściągacz? Co wybrać? Jaki najlepszy? W tym artykule postaram się pokrótce odpowiedzieć na te pytania.

Źródło: pixabay.com

W dzisiejszych czasach bardzo duży nacisk kładziemy na prowadzenie zdrowego trybu życia. Dlatego też zdrowo się odżywiamy i uprawiamy jakiś sport. Właśnie osoby, które uprawiają sport na pewno choć raz w swoim życiu doświadczyły jakiejś kontuzji. Te bardziej poważne wymagały od nas długiego czasu rehabilitacji, a z mniejszymi urazami nauczyliśmy radzić sobie sami. Prawdą jest, że do uprawiania jakiego bądź sportu najintensywniej angażujemy do pracy nasze nogi. Dlatego też większość kontuzji związana jest właśnie z tą częścią ciała. Otóż najbardziej obciążonym miejscem jest staw kolanowy, dlatego jeśli tylko czujemy bolesną dolegliwość w tej okolicy to powinniśmy niezwłocznie skonsultować to z lekarzem specjalistą, którzy oprócz specjalistycznych zabiegów zalecają czasami stabilizator lub ściągacz na kolano.
Ściągacz na kolano – co musisz o nim wiedzieć?
I tak ściągacz na kolano wykorzystuje się głównie po przebytych urazach w celu rehabilitacji w obrębie stawu kolanowego. Profilaktycznie można jednak zastosować go także w trakcie wszystkich możliwych aktywności fizycznych, które wiążą się z intensywnym wysiłkiem fizycznym. Taki ściągacz kolana świetnie stabilizuje i zmniejsza obciążenie, które wywierane jest na stawy. Poza tym zapewnia on mięśniom i stawom odpowiedni komfort cieplny, co w konsekwencji przyspiesza ich regenerację oraz proces krążenia krwi.

ból kolana - stabilizator czy ściągacz

Źródło: pixabay.com

Stabilizator na kolano – dla kogo?
Jeśli natomiast chodzi o stabilizator na kolano to mamy do wyboru dwa rodzaje. Stabilizator siatkowy i stabilizator neoprenowy. Czym się różnią? Który jest lepszy? I tak stabilizator siatkowy na kolano zakłada się tylko i wyłącznie w przypadku bardzo mocnego bólu i obrzęku, który powstał w wyniku kontuzji. Wskazaniem do jego użycia jest też osłabienie aparatu więzadłowego, złamanie lub inne, silne obrażenie powstałe w okolicy kolana. Taki stabilizator siatkowy na kolano jest bardzo przewiewny. Posiada on liczne taśmy chroniące stawy przed nadmiernymi przeciążeniami. Co ważne nie utrudnia on zginania nogi, łagodzi ból, jak również przyspiesza leczenie po kontuzji. Jeżeli natomiast chodzi o stabilizator neoprenowy to jest to idealne rozwiązanie w leczeniu urazów stawu kolanowego przyspieszające powrót do pełnej sprawności po przebytym urazie. Konstrukcja takiego stabilizatora jest zazwyczaj lekka, gdyż posiada elementy z siateczki, które zapewniają naszej skórze swobodny przepływ powietrza. Owe połączenie sprawia, iż wilgoć jest odprowadzana na zewnątrz zapewniając komfort użytkowania, szczególnie latem. Ponadto zabezpiecza też przed powrotem kontuzji, gdyż chroni osłabione mięśnie i stawy.