You are here: Home » Ciekawostki » Jak bezpiecznie jeździć na rowerze?

Jak bezpiecznie jeździć na rowerze?

Jak wiadomo w Polsce mamy bardzo mało dróg dla rowerzystów, dlatego też jesteśmy zmuszeni do jazdy na rowerze na drogach. Bardzo często zdarza się, że kierowcy nie zachowują odpowiedniego odstępu, czy też wymuszają pierwszeństwo. Dlatego warto Poznań kilka porad, dzięki którym jazda na rowerze będzie bezpieczniejsza.

Poniżej znajdziecie kilka przydatnych porad, dzięki którym jazda na rowerze będzie bezpieczniejsza.

  1. Jeżdżąc po ulicy, należy zachować odpowiedni odstęp od krawężnika – nie daj się zepchnąć do krawędzi jezdni. W razie potrzeby bez problemu wyminiesz studzienkę, czy też kałużę.
  2. Chcąc skręcić, staraj się wcześniej zasygnalizować ten manewr. Kierowca, który będzie znać twoje zamiary, zwróci na Ciebie bardziej uwagę. Przed zmianą pasa sprawdź dwa razy, czy możesz to zrobić.
  3. Jeżdżąc po mieście na rowerze, musisz być bardzo skoncentrowany, to jak zachowa się kierowca, czy też pieszy jest nie do przewidzenia. Jazda po prawej stronie, gdzie zaparkowane są samochody, może być bardzo niebezpieczne. W każdej chwili jakiś samochód może zacząć wyjeżdżać bądź też może otworzyć drzwi. Jadąc przez wyjazdy z posesji, czy też parkingów staraj się jechać wolniej. Kierowca nie ma szans zauważyć szybko jadącego rowerzysty.
  4. Staraj się jechać z taką prędkością, która pozwoli ci zahamować w każdej chwili. Większą prędkość możesz rozwijać w miejscach, gdzie wiesz, że nic cie nie zaskoczy.
  5. Zwracaj także uwagę na powierzchnie drogi, dziury w nawierzchni to spore niebezpieczeństwo. Bardzo niebezpieczne mogą być koleiny dla rowerzysty, przy dużej prędkości może skończyć się to upadkiem, a nawet kontuzją.

    źródło: pixabay.com

  6. Nie zapominaj także o pieszych. Nawet jeżdżąc po ścieżce rowerowej, może się zdarzyć, że wtargnie na nią jakiś pieszy. Dlatego też warto, aby nasz rower był wyposażony w dzwonek, dzięki czemu zawczasu będziesz mógł poinformować pieszego, że się do niego zbliżasz.
  7. Sprawność roweru jest bardzo ważna, przed jazdą sprawdź, czy hamulce są sprawne oraz, czy oświetlenie i ciśnienie w kolach jest odpowiednie. Jeżdżąc po zmroku, staraj się mieć na sobie jak najwięcej odblaskowych elementów, od tego może zależeć twoje życie.
  8. Uraz głowy to bardzo poważna rzecz, staraj się zawsze jeździć w kasku